Laureat Nagrody Specjalnej 2024

Polski Związek Żeglarski

Polski Związek Żeglarski w stulecie istnienia został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2024 za wieloletnie zaangażowanie w popularyzację i rozwój żeglarstwa wśród Polek i Polaków.

To dzięki Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu od samego początku odrodzenia polskiej państwowości w igrzyskach olimpijskich mogli uczestniczyć polscy sportowcy. To związek szkoli młodzież, pozyskuje imprezy rangi europejskiej i światowej. Gdynia Sailing Days jest jedną z nich. Razem z PZŻ i innymi podmiotami ustanowiliśmy Aleję Żeglarzy Polskich. A codziennym widokiem przypominającym o szkoleniu młodzieży są białe żagle Optimistów na wodach Zatoki Gdańskiej – powiedziała Joanna Zielińska, radna Gdyni i przedstawicielka tego miasta w kapitule nagrody.

Jestem urodzonym gdynianinem, wciąż tu mieszkam, więc to dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie w tym mieście mogę odebrać Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, ono jest nie tylko dla PZŻ, ale po prostu – dla wszystkich żeglarzy – powiedział odbierając nagrodę prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl