Laureat Nagrody Wiktorowicza 2024

Kapitan Jerzy Jaszczuk

Kapitan Jerzy Jaszczuk został uhonorowany za poprowadzenie rejsu „Szkoła pod Żaglami – rejs socjoterapeutyczny” – 5-tygodniowego rejsu po Bałtyku na pokładzie żaglowca STS „Generał Zaruski”.

Uczestnikami tego unikatowego przedsięwzięcia byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii z Łomianek. Przez pięć tygodni uczestnicy uczyli się na pokładzie żaglowca nie tylko tajników żeglarstwa morskiego, ale także współpracy w grupie i wzajemnej odpowiedzialności. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy zmagają się z zaburzeniami rozwojowymi, trudnościami w uczeniu się i zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym.

Laureat tej nagrody to postać nietuzinkowa, bardzo znana w świecie polskiego żeglarstwa, ale jednocześnie jest niezwykle skromny. Jego życiorys i bogate doświadczenie to gotowy materiał na filmowy scenariusz lub książkę. A zaczęło się od marzeń – żeby popłynąć gdzieś daleko, za widnokrąg. Te marzenia udało się zrealizować. A od wielu lat jego ideą jest pływanie z młodzieżą i jej wychowanie. Jerzy Jaszczuk to nie tylko kapitan, to także pedagog. Wiele lat pracy na pokładzie żaglowców powoduje, że podejmuje coraz trudniejsze wyzwania. Rejs, za który kapitan odbiera dziś nagrodę, był takim właśnie wyzwaniem – powiedział wręczając nagrodę Marek Padjas, Grotmaszt Bractwa Kaphornowców i członek kapituły nagrody.

Znałem kapitana Leszka Wiktorowicza i bardzo mi zależy, by on – patrząc na nas z góry – był z tego werdyktu zadowolony. Był niezwykłym żeglarzem i człowiekiem. Miał fantazję, ale nie był ryzykantem – on po prostu panował nad statkiem, który go słuchał, podobnie jak załoga. Na tym polegał jego zawodowy kunszt. Wiemy, ile dobrego stało się z uczestnikami rejsu, za który odbieram tę nagrodę. Mamy wspaniałych ludzi morza, mamy idee i pomysły. Brakuje tylko działań na rzecz wychowania morskiego młodzieży na poziomie państwa – wskazał laureat Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza kapitan Jerzy Jaszczuk.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl