Laureat Nagrody Wiktorowicza 2023

Program Niebieska Szkoła

Program „Niebieska Szkoła” został uhonorowany za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim.

„Niebieska Szkoła” to program nierozerwalnie związany z żaglowcem „Fryderyk Chopin” i ideą szkoły pod żaglami. Oto nieco przerażone dzieciaki przechodzą pod opiekę załogi, a po kilkutygodniowym rejsie wracają inni młodzi ludzie – dojrzalsi, odpowiedzialni za siebie i za innych. Słowo „wachta” przestaje być pustym terminem – przyjmuje kształt grupy przyjaciół, którzy wzajemnie mogą na sobie polegać. Młodzież na statku pracuje i uczy się, a w tej wyjątkowej szkole także nauczyciele muszą być pasjonatami i żeglarstwa, i nauczania. Dlatego to tak unikatowe przedsięwzięcie – opowiadała o zwycięskim programie członkini kapituły nagrody, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska.

Kapituła nagrody podkreśliła wagę formowania młodzieży poprzez morze, naukę odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie oraz budowanie umiejętności pokonywania własnych słabości.

Ogromnie dużo zawdzięczamy kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu i innym kapitanom, którzy stworzyli i realizowali ideę szkół po żaglami oraz wychowania morskiego młodzieży. A tu nie chodzi tylko o żeglarstwo. Najważniejszym mechanizmem jest „sail training” – hasło nieprzetłumaczalne, ale oznaczające kształtowanie osobowości młodych ludzi do życia poprzez szkolenie na morzu. To niesłychanie ważna funkcja żeglarstwa – powiedział po odebraniu nagrody Piotr Kulczycki, założyciel „Niebieskiej Szkoły”, armator i właściciel STS „Fryderyk Chopin”.

Przy okazji tegorocznej edycji nagrody ogłoszono, że szkole podstawowej w Boreczku, do której chodził patron nagrody, nadano imię Kapitana Żeglugi Wielkiej Leszka Wiktorowicza.

Wybierając tę postać kierowaliśmy się nie tylko tym, że droga na morze Pana Kapitana rozpoczęła się  w Boreczku. Tutaj się urodził, uczęszczał do szkoły, tutaj kształtował się jego charakter i tutaj obudziły się pragnienia dokonania rzeczy wielkich – napisał w liście do uczestników uroczystości Krzysztof Bielak, dyrektor szkoły.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska.

Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Marek Brągoszewski, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl