Laureat Nagrody Specjalnej 2022

kapitan Waldemar Mieczkowski

Morze jest prawdziwą szkołą charakterów, pielęgnuje najpiękniejsze cnoty, buduje niezwykłe postacie. Takich ludzi honorujemy nagrodą im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Minęło już 11 edycji, ale jestem spokojny, że wspaniałych kandydatur nie zabraknie i w kolejnych latach – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, otwierając uroczystość w pięknych wnętrzach Muzeum Miasta Gdyni.

Patrona nagrody wspomniał jego syn, a zarazem przewodniczący kapituły, kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz. Ojciec pierwszy raz zetknął się z żaglami na żaglowcu „Iskra” – i tam połknął bakcyla. Kiedy pojawiła się idea budowy „Daru Młodzieży”, natychmiast rzucił lukratywny kontrakt, by do końca życia związać się z tym statkiem. Jako kapitan i komendant zawsze najpierw myślał o ludziach i statku, załogę traktował jak rodzinę. A ja zawsze mogłem na niego liczyć.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymał kapitan Waldemar Mieczkowski. Pandemiczne lata były trudne dla żeglarstwa, ale to nie oznacza, że nie żeglowano. Jednym z takich wydarzeń był jubileuszowy rejs „Zawiszy Czarnego” pod dowództwem laureata Nagrody Specjalnej. Waldemar Mieczkowski jest nie tylko świetnym żeglarzem, doświadczonym kapitanem i wychowawcą młodzieży, ale także wspaniałym artystą, laureatem wielu żeglarskich festiwali – mówiła o nagrodzonym Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta i członkini kapituły.

Jury uhonorowało laureata za organizację i poprowadzenie w trudnych pandemicznych warunkach jubileuszowego rejsu „Zawiszy Czarnego” i zaakcentowanie tym samym wyjątkowej roli, którą w polskim żeglarstwie morskim i realizacji misji wychowania morskiego młodzieży odgrywa ten harcerski żaglowiec. Kapituła podkreśliła również wieloletnie działania na rzecz wychowania morskiego młodzieży i upowszechnianie świadomości morskiej – nie tylko jako żeglarza, także poprzez działalność artystyczną.

W imieniu laureata nagrodę odebrała żona. Kapitanowie Wiktorowicz i Barański są dla niego niedoścignionymi wzorami. Podziwia ich nie tylko za profesjonalizm, ale także odrobinę szaleństwa, które jednak nigdy nie zdominowało odpowiedzialności. Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza Waldemar Mieczkowski zadedykował wszystkim współpracownikom, wolontariuszom i całej zawiszackiej rodzinie – powiedziała Lucyna Mieczkowska.