Laureaci Nagrody Specjalnej 2020

kapitanowie Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański
SV Dar Młodzieży

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący „Darem Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży.

Rejs Niepodległości trwał 313 dni. Nagroda specjalna został przyznana obu kapitanom dowodzącym w tym czasie „Darem Młodzieży”. Dzięki temu rejsowi prawie tysiąc osób odbyło staż morski, w tym  348 wzięło udział w Rejsie Niepodległości dzięki konkursowi. To była dla nich unikatowa okazja żeby poznać morze, żaglowiec i przeżyć wielką morską przygodę – powiedziała w laudacji Joanna Zielińska, członkini kapituły nagrody, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Nie znałem kapitana Leszka Wiktorowicza osobiście, ale na „Darze Młodzieży” wciąż jeszcze pracują marynarze, którzy z nim pływali. Co najbardziej zostało w ich pamięci, to to, że był człowiekiem sprawiedliwym, że dbał o załogę w sposób prawdziwie ojcowski. „Dar Młodzieży” powstał właśnie po to, by szkolić młodzież. Na praktyki morskie przychodzą różni ludzie. Naszym zadaniem jest, by nauczyć ich innego życia od tego, które dotychczas znali, i zrobić to w taki sposób, aby to nowe życie polubili – mówił odbierając nagrodę kpt. ż.w. Rafał Szymański.

Nagroda, którą zostałem dzisiaj uhonorowany to dla mnie – dla marynarza – ogromny zaszczyt. Patronuje jej bowiem Człowiek, który całe swoje życie poświęcił morzu, który kochał morze i ludzi, pod którego dowództwem „Dar Młodzieży” po raz pierwszy opłynął kulę ziemską. Prowadząc „Dar Młodzieży” w Rejsie Niepodległości czułem się kontynuatorem Jego idei i pracy – napisał w liście do uczestników uroczystości kpt. ż.w.  Ireneusz Lewandowski.