Laureat Nagrody Specjalnej 2019

kapitan Cezary Bartosiewicz

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymał kpt. Cezary Bartosiewicz. Kapituła uhonorowała go za autorstwo i realizację programu „Kurs na Horn” – szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (wzięło w niej udział ponad 10 000 osób), łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn.

Dziękuję tym, którzy mnie nominowali, ponieważ okazało się, że trafiliśmy z naszym programem dla młodzieży tam, gdzie powinniśmy. Jak mówił kpt. Leszek Wiktorowicz, żeglarstwo to nie jest indywidualna kwestia, to sprawa zespołowa. Dziękuję samorządowcom, którzy nam zaufali, bez nich ten program by się nie odbył. Przez trzy lata zrobiliśmy wspólnie kawał dobrej roboty – dziękował kpt. Cezary Bartosiewicz.

Laudacja dla kpt. Cezarego Bartosiewicza wygłoszona przez Marcina Lewickiego, prezesa Press Club Polska

Wśród pamiątek po kapitanie Leszku Wiktorowiczu jest list. Bardzo szczególny, niezwykle wzruszający, napisany pięknym ale też już lekko rozedrganym pismem przez 80-letnią Panią Wandę, babcię Grzesia. Babcia jest bardzo dumna, że Grześ uczestniczy w rejsie dookoła świata. Zacytuję tylko krótki fragment: „od pierwszych dni tej waszej wspaniałej przygody – rejsu dookoła świata – wzrastała u mnie ogromna sympatia dla Was – poczucie szczęścia, że mój jedyny wnuk dostąpił tego wyróżnienia pośród innych młodych”.

Pan kapitan Cezary Bartosiewicz, który za chwilę odbierze Nagrodę Specjalną im. Leszka Wiktorowicza, dokonał dzieła niezwykle ważnego, którego owoce będą zbierane przez długie lata. Dziesięciu tysiącom gimnazjalistów i licealistów opowiedział o polskiej tradycji morskiej i żeglarstwie. Zaszczepił w tych młodych ludziach gen przygody, ciekawości świata, zdrowej rywalizacji. Z całą pewnością wśród nich znajdą się tacy Grzesie, jak ten z listu sprzed 31 lat, z których mamy i babcie będą dumne, a oni sami – i one same, bo przecież dziewczyny też uczestniczyły w tym programie – zrealizują marzenia o morskiej przygodzie. To dzięki panu, panie kapitanie.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za autorstwo i realizację programu „Kurs na Horn” – szeroko zakrojonej inicjatywy edukacyjnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej łączącej edukację i wychowanie morskie, zakończonej udziałem laureatki w rejsie wokół przylądka Horn – otrzymuje kpt. Cezary Bartosiewicz.